Výstup na Klášťov

Výstup na Klášťov – nejvyšší vrchol Vizovických hor

 

Klub českých turistů pořádá 14. ročník výstupu na Klášťov – nejvyšší vrchol vizovických hor, který je od pradávna známý v okolí jako „magická hora“.
Exkurzi na samotném vrcholu povede paní Dr. Jana Langová a Mgr. Tomáš Chmela
Možnost zakoupení pamětního listu na Klášťově, na Envicentrum je možné zakoupit Sběratelskou kartu KČT Hora Klášťov (číslo karty 1076 – Jizva)

Zde citujeme  zvací dopis pana M. Vítka z Klubu českých turistů

18. července 2015 se uskuteční čtrnáctý celostátní výstup na Klášťov 753 m n.m.  V 8 hod. je start na náměstí ve Vizovicích ( ve Vysokém Poli v 8.45h). Tradičně přichází na Klášťov  na tuto akci turisté i z dalších směrů po turistických značkách na hřebenu vizovických hor.  Na příklad z Vysokého Pole se jde od obecního úřadu  po žluté turistické značce , doporučuji zastávku na Envicentru Pro krajinu Vysoké Pole a potom  kalvárií kolem vodní kaple a stylově stavěné kamenné kaple sv. Františka uprostřed hlubokých lesů až na vrchol Klášťova, který tvoří pískovcová skála  „ Čertův kámen“.

Poznamenávám, že z úcty k této hoře startovné nevybíráme.

Když jsme tento dnes již tradiční celostátní pochod zakládali, tak jsme ještě nevěděli, co v sobě vrchol Klášťova skrývá.  Byly různé domněnky, že zde byla hradiska, které připomínají skaliska na hřebeni hory. Nikdo ale nevěděl co se skrývá několik metrů pod povrchem hory. Následovaly sporadické objevy úlomků keramiky a až v roce 2005 z iniciativy starosty obce Vysoké Pole J. Zichy byla provedena výzkumná akce ústavem archeologické památkové péče Brno.

Pod vedením  Dr.Jiřího Kohoutka byl proveden odkryv zeminy a nalezeno bylo překvapivé množství železných předmětů ( třmeny , koňská udidla, kosy, radlice , ostruhy a další)z velkomoravského období. Takovéto množství nálezů nemá dosud na lokalitách obdobného charakteru na území české republiky obdoby.

Možná, že se jedná o kultovní místo. Je to věc současného bádání. O výzkumech této lokality jsou účastníci výstupů na Klášťov informováni na vrcholu hory manželkou zesnulého Dr. Kohoutka, která se na výzkumu podílela – Dr. Langovou a Mgr. Chmela seznamuje účastníky s naučným okruhem, který je na vrcholu Klášťova vybudován. Bývají předvedeny i ukázky  vykopávek.

Kromě dávné pověsti o čertové skále vypráví badatelé o původu nálezů. Jejich ukládání na tomto místě vysvětlují jako pohanský obětní rituál. Na vrcholu hory se vždy diskutuje na toto téma a probírají se různé dotazy a názory, kterých je vždy mnoho a svědčí to o velkém zájmu turistů o poznání minulosti těchto míst.  Já mám na příklad takový názor, že se zde železné předměty přímo vyráběly. Železná ruda – limonit se  v okolí nachází a nedaleko pod vrcholem Klášťova se donedávna podle pamětníků vyrábělo v milířích dřevěné uhlí. To je vše co bylo potřeba k výrobě v té době zboží, které mělo vysokou cenu a bylo ho nutné chránit – ukrývat před nájezdy z východu. Na Klášťově se vedou i diskuze, komu patří tato hora, zda pohanům, nebo křesťanům, ale to je na delší vyprávění.

Návrat z Klášťova do Vizovic odkud je vlakové a autobusové spojení  je možný stejnou cestou, ale lépe je jít po hřebeni na rozhlednu na Doubravě 676 m n.m. k tomu +30m na ochoz rozhledny . Při dobré viditelnosti uvidíte beskydské vrcholy, hostýnské vrcholy i poutní místo Hostýnek, z výšky město Zlín a Vizovice a slovenské hory Rozsutec a Javorinu. Potom pokračujete po naučné stezce Vizovické prameny přes chladnou studnu, rekreační středisko Revika, Turistický pramen ,  Lázeňskou ulicí kolem Valašského šenku.  Celkem je to do Vizovic touto cestou 10 km. Pro méně zdatné se nabízí kratší trasa –  6 km do Pozděchova k linkovému autobusu z Pozděchova do Vizovic, nebo přímo do Zlína, případně na druhou stranu do Vsetína.

Občerstvení bude na vrcholu Klášťova  na rozhledně na Doubravě a v rekreačním středisku Revika.  O tom, že se jedná o zajímavou akci svědčí opakované návštěvy místních i vzdálených turistů. Debaty o nálezech na Klášťově pokračují při návštěvách hradu v Malenovicích , kde jsou v depozitářích ukryty kovové nálezy a doktorka Langová je  vždy ochotná pro skupiny turistů uspořádat besedu s jejich prohlídkou. Naposledy tomu bylo při Festivalu turistických amatérských filmů letos v dubnu ve Zlíně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.