Napsali o nás


POHÁDKOVÉ PUTOVÁNÍ – ZA ZVÍŘÁTKY

„Krásný hled je na ten Boží svět“ 

Na ten den jsme se my, děti a paní učitelky z MŠ Sv. Štěpán, už moc těšily, proto jsme se ráno rychle nasnídaly, aby nikdo nezmeškal připravený autobus, který nás poveze do Envicentra ve Vysokém Poli – do ráje vzrostlých stromů, rozkvetlých šípkových keřů, šťavnatých luk, do ráje dobrých lidí, ptáků a zvířátek.  Tady, v dřevěnici s dubovým stolem uprostřed, jsme nad malovaným hrníčkem s bylinkovým čajem pobesedovaly s tetičkou Radkou, povídaly jsme si o zvířecích rodinkách, zopakovalysi jejich jména, čím se živí, jak se  dorozumívají  a jaký mají užitek a pak jsme se šly  se všemi čtyřnohými i dvounohými obyvateliEnvicentraosobně seznámit. Nejdřív jsme všichni pozdravili kobylky Bonu a Báru, pohladilisi hebké králičí kožíšky, z povzdálí  pozorovali natřásající se moráky,  zakejhali si spolu s dlouhokrkýmhouserem,  pozdravili se s kohoutem i jeho slepičími družkami, obdivovali kudrnaté ovečky s jejich roztomilými jehňátky, které jsme si dokonce mohli  i nakrmit. Někteří z nás prokázali svou odvahu, když hrdinně vstoupili do ohrady rohatého kozla, ale nejvíc jsme se skamarádili s oslíky Bobinou a Matýskem a také s blaženě pochrochtávajícím  růžovým prasátkem.A  při tom našem pohádkovém putování za zvířátky jsme si ještě stihli vyrobit jednoduché loutky a zapojit se do krátké pohádky o zvířátkách. Z celého tohotopříjemněprožitého  dne v Envicentru však byla úplně nejlepší závěrečná jízda na dřevěné bryčce, do které byly zapřaženy vyšňořené kobylky Bona a Bára. Jejich podkůvky vesele zvonily ulicí malebné obce Vysoké Pole a nám se do uší vloudil nápěv starodávné písně:

„ Krásný hled je na ten Boží svět,

ty modravé hory, v hájích pěvců sbory,

rozkošné roviny, města a dědiny.

Spanilá jsi vlasti má, mé srdce Ti plápolá.“


 

Mateřská školka Sv. Štěpán

KOUZELNÉ VÁNOCE NA KOSENCE
Celý tento den byl opředen kouzly, byl totiž svátek sv. Lucie a my, děti ze svatoštěpánské školky, jsme navštívilymalou chaloupku roubenku ve Valašských Kloboukách s poetickým jménem „Kosenka“. Na prahu chaloupky, kde i velký pán musel sklonit hlavu, nás přivítaly tetičky Radka a jana a seznámily nás s prostředím starobylé jizby, kde už všechno dýchalo vůní blížících se Vánoc. Pod okýnkem jak zrcátko byl prostřen velký dubový stůl, na němž nechyběly tradiční pokrmy jako chléb, perníčky, med, jablka, mák, vánočka nebo ořechy. Uprostřed ležel adventní věnec a na něm plály tři svíce, což znamená, že už chybí jen jedna jediná neděle do Vánoc. Posadili jsme se na lavice okolo stolu a pozorně poslouchali vyprávění tetičky Radky o Vánocích za časů našich prababiček. Vyzkoušeli jsme si i několik tradičních vánočních zvyků jako např. hrníčkové kouzlení, házení střevíců, věštění ze slupek, či pouštění lodiček, vlastnoručně jsme si vyrobili svíčky z voskových plástů a upekli panáky z kynutého těsta. Nakonec jsme si ještě zazpívali koledy při zdobení vánočního stromečku a to už byl nejvyšší čas na návrat do přítomnosti. Každý z nás si však ve svém srdci odnášel malý střípek romantiky zašlých časů, kdy lidé ještě měli na sebe čas, kdy k sobě měli blíž a kdy trávili dobu adventní pospolu, na lavicích kolem jednoho velkého dubového stolu.

 


Gymnázium Hello Ostrava

Envicentrum pro krajinu Vysoké Pole bylo další zastávkou mladých badatelů ze základních a středních škol na cestě za poznáním člověka, krajiny a tradic. Envicentrum leží v regionu Valašsko, jež je od nepaměti spjato se zemědělskou činností. Představuje pěkný „stateček s dřevěnými chaloupkami, vlaštovčím hnízdem pod střechou s žebřiňákem z dob našich dědečků a se spoustou zvířátek okolo“. Koně, kozy, ovce, drůbež a další hospodářská zvířata se stala na celý týden nepostradatelnými objekty zájmu mladých zemědělských výzkumníků. Každý den Studenti mohly již od samého rána pozorovat krmení zvířat, čištění a uklízení stájí a také se přímo zapojit do všech těchto praktických činností, které jsou součástí výukových programů Envicentra.

Ing. Barbora Skipalová a Mgr. Jan Skipala


 

Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž

Ekotým veteriny znovu v akci
Dne 17.04.2012 náš žákovský Ekotým navštívil Envicentrum pro krajinu Vysoké Pole. Šikovná a velice výřečná průvodkyně nás provedla po Křížové stezce, se kterou se vázaly pověsti, o které se s námi podělila. Ukázala nám krásu této vesnice a přírody okolo ní. Spolu se zajímavými zážitky jsme měli příležitost dovědět se něco nového o chovu ovcí a koz při příležitosti, kdy nám umožnili zkusit si podojit kozu, nebo také přichystat umělou výživu pro opuštěné jehně.  Toto centrum se nezabývalo pouze chovem zvířat, ale také pěstování bylinek. Podělili se s námi o rady a své zkušenosti. Dva dny po návratu do školy jsme na základě těchto informací byli schopni si sami zasadit bylinky do šnekové spirály na naší školní zahrádce. Náš Ekotým Vám doporučuje navštívit toto Envicentrum nejen jako pro víkendovou procházku, ale i na zajímavý výukový program pro školy.

 

 


 SOU Valašské Klobouky

Žáci druhého ročníku nástavbového studia navštívili toto centrum 14. 4. 2014. Celým centrem a ukázkami z činnosti centra provázela žáky Radka Brtišová. Nejprve žákům ukázala zde chovaná hospodářská zvířata. Žáci tak mohli spatřit koně českomoravského belgického koně  a slezského norika, pár oslíků, ovce, kozy, miniprasátko, králíky, morčata, husy, kachny, slepice, holuby a hrdličky. Pak následovala prohlídka hospodářských stavení i s ukázkami dříve používaných strojů a nářadí. Žáci tak mohli shlédnout mlátičky, staré pluhy, sáně za koně, cepy, máselnice. Poté si prohlédli archeologické nálezy ze zdejší lokality. Na závěr následovala procházka ke  kapličce s léčivou vodou. Po cestě jsou vysázeny velmi vkusně léčivé byliny i s popisem k čemu se dají použít. Žáci celý tento program absolvovali v rámci výuky ekologie a velmi vhodně se tak měli možnost seznámit se životem našich předků.

Ing. Tkáč Ladislav


Na návštěvě v Envicentru Vysoké Pole

MŠ Svatý Štěpán napsali do svého zpravodaje ve školce článek.

„Podkůvky zvoní po celém kraji,
ve větru hřívy vesele vlají.
Zastav se, koníčku nakrátko,
jen co tě dohoní hříbátko.“

Každý náš nový den je něčím zvláštní, každý náš nový den je jiný a každý náš nový den je šťastný. Nejinak tomu bylo i v pondělí 26.5. Tento den byl pro nás obzvlášť šťastný, protože jsme jeli na výlet do EnviCentra ve Vysokém Poli. Ten název zní sice trochu jako kouzelné zaklínadlo, ale my už víme, že to souvisí s tím, co je všude kolem nás, tedy se životním prostředím.

Po příjezdu do cíle se před námi objevil krásný stateček s dřevěnými chaloupkami jako z pohádky, s vlaštovčím hnízdem pod střechou, s kamenným stolem, u kterého by mohl hodovat třeba i sám pan král, s žebřiňákem z dob našich dědečků a hlavně, se spoustou zvířátek okolo. A protože nás dětí bylo jako much ve chlévě, rozdělily si nás tety z EnviCentra do dvou skupin. První skupinka se nejdřív v pohodlí na měkkých polštářcích ujistila, že všechno na světě existuje jen díky lásce. Tak jak si náš tatínek našel maminku a z lásky jsme se jim narodily my – děti, je to podobné i ve světě zvířat. Ani u nich nezůstane nikdo sám, i u nich má každý někoho. A tak jsme k dřevěné kravičce přidali dřevěného býčka a k nim telátko, k husičce jsme přidali housera a k nim housátko, k fence pejska a k nim štěňátko, ke kobylce hřebce a k nim hříbátko, a tak dále a tak dále. A pak jsme se, stejně jako oni, zkusili najít podle hlasu, který vydávají. Ve druhé části nás pak čekalo setkání s opravdovými živými zvířátky, která mají zde na statku svůj domov.

Ze všech nejdřív nám dovolil pohladit svůj hebký kožíšek pyšný kocour Zrzek a pak jsme se vydali pozdravit největší obyvatele statku, kobylky Bonu a Barborku. Naše pani průvodkyně nám přitom vysvětlila, co je seno a co sláma a taky nám prozradila, co obě kobylky rády mlsají. Ony si nás při tom prohlížely svýma krásnýma moudrýma očima a my zase obdivovali jejich statná těla. Ve vedlejším příbytku si vesele pochrochtávalo strakaté prasátko a jen kousek od něj v prostorných klecích poletovali barevní ptáčci. A pak už jsme se rozběhli na zelenou louku, kde místo sekačky na trávu dokonale fungují huňaté ovečky se svými roztomilými jehňátky. Nejeden z nás si v ten moment přál si toho malého heboučkého „plyšáka“ odnést s sebou domů. Ale víme, že tady, s jejich maminkou je jim nejlépe, a tak jsme si je alespoň pohladili. Nad hlavou nám svítilo sluníčko, ovečky vesele pobekávaly,kolem poletovali modrásci a tu celou idylickou atmosféru doplňovali ještě dva oslíci , Matýsek a Bobina. K nim jsme přistupovali s úctou a opatrností, protože víme, že stejně jako my, děti i oni se někdy rádi pošťuchují a dovádějí.

Mezi další obyvatele statečku patří slepice s kuřátky a také bílé husy. Zopakovali jsme si, proč je dobré je chovat a co všechno nám poskytují. Pohladili jsme si jejich jemňoučká peříčka pod křídly a z blízka obdivovali blány mezi prsty na jejich nohou. Černobílá králičí samice se nám pochlubila malinkými bílými králíčky a přitom je neustále sledovala svýma laskavýma očima starostlivé mámy.

Zlatým hřebem naší návštěvy v EnviCentru však byla projížďka na povozu taženém naparáděnou Bonou a Bárou. Jejich kopyta vesele zvonila, ovčí kůže pod námi měkce hřála a krajina kolem rychle ubíhala. A my si přáli, aby ta jízda nikdy neskončila, protože nic není tak krásné, jako pohled na krajinu z koňského povozu.

Děkujeme, Bono a Barunko za nezapomenutelný zážitek,

děkujeme tety Jano a Radko za zajímavý výklad,

děkujeme vám, všechna zvířátka na statku za to, že tu pro nás jste.

Vaše šťastné děti a jejich pani učitelky z MŠ Sv. Štěpán


To, o čem ostatní jen mluví, už ve Vysokém Poli dávno funguje

Vysoké Pole – „Je potřeba podporovat turistiku a cestovní ruch,“ je často slyšet z různých měst, obcí, krajů a institucí. Z Vysokého Pole nic takového slyšet není. Tady to jde přímo vidět. Jestli jsou na Zlínsku obce, kde lze bez obav strávit pestrou dovolenou, jednou z těchto obcí je právě Vysoké Pole

Celá zpráva zde:http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/to-o-cem-ostatni-jen-mluvi-uz-ve-vysokem-poli-davno-funguje-20140810.html


Ve vizovických vrších zahlédli medvěda

Vysoké Pole – Milovníci přírody mají radost, neznalí se děsí. Jižní Valašsko zaznamenalo v minulých dnech vzácnou návštěvu. V lesích Vizovických vrchů hovoří svědkové o výskytu asi stokilogramového medvěda hnědého.

celá zpráva zde:http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/ve-vizovickych-vrsich-zahledli-medveda-20140812.html


Ekologickou olympiádu poprvé v historii vyhrál tým domácího gymnázia

Při třídenním maratonu úkolů si nejlépe vedli Jiří Fusek, Markéta Sýkorová a Gabriela Sucháčková z Gymnázia Val. Klobouky. Stříbro patřilo týmu ze Střední přírodovědné a zemědělské školy Rožnov p. Radhoštěm a bronz si odvezli studenti Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť.

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Studenti Gymnázia Valašské Klobouky slavili úspěch, když v Ekologické olympiádě středoškoláků Zlínského kraje vybojovali zlato. Vůbec poprvé za devatenáctiletou historii tohoto přírodovědného klání se ocenění za první místo dostalo na domovskou půdu. Stříbro patřilo družstvu ze Střední přírodovědné a zemědělské školy Rožnov pod Radhoštěm a bronz si odvezli studenti Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť. Třídenní olympiáda s tématem „Přírodní zahrada – příroda pod našimi okny“ proběhla začátkem října ve Valašských Kloboukách. 

„Deset tříčlenných studentských týmů za spolupráce svých pedagogů usilovalo o co nejlepší složení teoretických testů, splnění praktických úkolů i tvorbu vlastních projektů. Vše se točilo okolo přírodních zahrad, jejich druhové skladby a využití přírodních produktů. Při plnění zadání s touto tématikou si nejlépe vedli Jiří Fusek, Markéta Sýkorová a Gabriela Sucháčková z Gymnázia Valašské Klobouky,“ sdělila ředitelka olympiády Pavlína Kolínková.

Cílem olympiády je nejen najít nejlepší řešitele úkolů, ale také něco účastníkům předat. „Chceme jim zprostředkovat nové zkušenosti a zážitky, naučit je spolupráci a vzájemné pomoci. Věříme, že si z letošního velice příjemného ročníku s vůni jablečných štrůdlů odvezli hezké vzpomínky,“ dodala ředitelka. 

Po úvodním teoretickém testování a týmovém recesním úkolu se studenti druhý den vydali do EnviCentra Pro krajinu ve Vysokém Poli, kde plnili zajímavá praktická zadání, navrhovali zahrady, sbírali jablka, lisovali mošt a pekli také jablečné záviny. Nepohrdli ani svezením koňským povozem či přednáškou o bylinkářství a východní medicíně. „Třetí den pak účastníci společně vysazovali v ekoparku Trhovisko nové rostliny, keře a stromy. Umístili zde také plaketu Přírodní zahrady, kterou náš ekopark získal od ekologického centra Veronica Hostětín,“ přiblížila k programu Pavlína Kolínková. 

Na práci soutěžících týmů po celou dobu dohlížela odborná porota a přípravný tým, jejichž členy byli Jan Husák z Muzea regionu Valašsko, Jiří Štěpán z odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje, Marie Křiváková z Centra Veronica Hostětín, Světla Studenská ze společnosti Moravské Karpaty, Zdenek Miklas z MR a MAS Ploština, Leoš Huml ze ZO ČSOP Kosenka, Jana Tkáčíková z Muzea regionu Valašsko, Petr Hába, bylinkář a praktik čínské medicíny, Radka Brtišová z EnviCentra Pro krajinu Vysoké Pole a Pavlína Kolínková za Město Valašské Klobouky a ZO ČSOP Kosenka. 

Ekologická olympiáda středoškoláků je pořádána s finanční  podporou Zlínského kraje. Celostátním pořadatelem a koordinátorem soutěže je Český svaz ochránců přírody prostřednictvím svého článku Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Pořadateli 19. ročníku Ekologické olympiády středoškoláků ve Zlínském kraji byli ZO ČSOP Kosenka, Gymnázium Valašské Klobouky, Muzeum regionu Valašsko, p. o. Vsetín, EnviCentrum Pro krajinu Vysoké Pole a Město Valašské Klobouky.

Lenka Zvonková


Exkurze 6. ročníků – EnviCentrum Vysoké Pole

Ve dnech 23. – 24. května se žáci 6. ročníků zúčastnili environmentálního pobytového programu ve Vysokém Poli.

Celá zpráva zde:http://czsveseli.cz/doc/1074/


Návrat k prazákladu.

Konec  května  žáci 6.A ze ZŠ Žerotínova ve Valašském Meziříčí prožili ve vzdělávacím středisku Envicentrum  Pro krajinu ve Vysokém Poli, kde odjeli na školní výlet.

Seznámili se zde s tradicemi, zvyky, řemesly Valašska. Mohli zde vidět staré předměty, stroje používané v zemědělství, domácích pracích, pohladit si a pozorovat domácí zvířata, krmit jehňátka…

Oslík Mates, koně Bona a Bára, kocour Zrzek, čuník Řehoř a další nás vytáhli z městského stereotypu, donutili nás zpomalit a zklidnit se, silně jsme pocítili, co je nám vlastní. Příroda je zdrojem života a je naší přirozeností  ji ctít a chránit.

Pracovnice Envicentra Jana Richterová a Radka Brtišová připravily pro děti skvělý program plný zábavy, radosti, poučení. Před výletem s koňským povozem na nedalekou Ploštinu jsme zhlédli film o tamní tragédii z konce války.

Při závěrečné rekapitulaci se děti zamýšlely nad vztahem člověka k přírodě, k práci, tradicím, srovnávaly způsob života Valachů dnes a v minulosti. Hodnotící a děkovná slova Jany Richterové: ,,Byli jste milí. Je to jedno slovo, které znamená hodně!“

Tato vzájemná radost a spokojenost   vybízí  k další návštěvě Envi  ve Vysokém Poli, které je symbolem souznění člověka s přírodou. Děkujeme za srdečný přístup a těšíme se na shledanou!

Mgr. L. Senohrábková  a  Mgr. D. Hamplová 3. 6. 2013  Valašké Meziříčí


Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž

Po druhé nás navštívil ekotým. Tentokrát chtěli poznat historii nedaleké pasekářské osady Ploština. (25. 9. 2012)
http://vetkm.cz/exkurze-ekotymu


Obec Vlachovice

Díky projektu z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR–SR „Záchrana prírodného dedičstva v česko-slovenskom prihraničí“, jehož je obec Vlachovice partnerem, se žáci ZŠ Vlachovice zúčastnily letního tábora, tzv. EKOTÁBORA. Tábor se uskutečnil v obcích Vysoké Pole – Envicentrum (ČR) a Krušetnica – Penzion Pohoda (SR). (12. 8. 2012 – 17. 8. 2012)
http://www.vlachovice.cz/ekotabor-vlachovice-prednaska-na-kastylu-s-mgr-tomasem-chmelou
http://www.vlachovice.cz/ekotabor-krusetnica-sr#more-2661
http://obecvlachovice.rajce.idnes.cz/EKOTABOR_12.8._-_17.8.2012_VYSOKE_POLE/ 


Církevní základní škola ve Veselí na Moravě

Zúčastnila se výukového programu Řemeslné dny a Jak se žilo na Valašsku. (23. – 24. 5. 2012)
http://czsveseli.cz/doc/1074/


ZŠ Suchá Loz

V rámci řemeslných dnů přijely děti na celodenní výlet. Ze zvířátek na Envi měla největší úspěch jehňátka a kůzlata. Po ukázce práce kovářů a hrnčířů se děti vydaly na archeologické naleziště Klášťov. (23. 5. 2012)
http://www.zs.suchaloz.cz/zakladni-skola/envicentrum-vysoke-pole.html


Družina Valašské Klobouky

Jedno květnové odpoledne přijely na Envi děti z družiny ve Valašský Kloboukách. Náš host Michal Bojda je provedl programem zaměřeným na Velké šelmy v naší republice. (17. 5. 2012)


Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž

Ač  jaro teprve probouzelo rostliny v zemi, vydal se k nám z kroměřížské Tauferovy veterinární školy její ekotým. V naší nabídce je zaujal výukový program Cesta zdraví, protože se chtěli dozvědět něco o bylinkách a jejich použití. (17. 4. 2012)
http://vetkm.cz/projekty/zlinskeho-kraje/aktivity/vysoke-pole/


ZŠ Dolní Lhota

Mlhavé počasí neodradilo děti z 4. a 5. ročníku z Dolní Lhoty a pustili se do poznávání lesa ve výukovém programu Lesní čarování. (14. 4. 2011)
http://skola.dolni-lhota.cz/view.php?cisloclanku=2011041901


Katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého

Uspořádala  Letní školu Geocomputation in GIS. Jednalo se o setkání odborníků, studentů UP Olomouc a Vysoké školy báňské –Technické univerzity v Ostravě, kteří řešili praktické úkoly z problematiky geocomputation. (26. 7. -1. 7. 2011)
http://www.geobusiness.cz/2011/07/reportaz-letni-skola-geocomputation-in-gis/


Střední škola přírodovědná a zemědělská Nový Jičín

Co si představit pod pojmem „Ekologický kurz“? Není to nuda? Mnohé tento pojem předem odradí. Podívejte se ale na prezentaci, kterou zpracovali studenti. Ve spolupráci s učiteli jsme přichystali každý den program plný přednášek, exkurzí i odpočinkových a zábavných aktivit.
(20. 6. – 24. 6. 2011)
http://www.zemskolanj.cz/akce1.htm


ZŠ Vysoké Pole

Škola ve Vysoké Poli se nachází na druhém konci obce. Proto přímo ke škole pro děti dojel povoz a odvezl je na Envi. Zde je čekal velikonoční program o zdejších tradicích. Blížící se konec našeho velikonočního dopoledne oznamovala vůně kynutých jidášů. Ty byly sladkou odměnou a tečkou jak pro děti tak pro nás dospělé. (15. 4. 2011)
http://zs.vysokepole.cz/index.php?mact=Album,m7b1dc,default,1&m7b1dcalbumid=75&m7b1dcreturnid=88&page=88