Envicentrum pro krajinu

Programy pro II. stupeň ZŠ a střední školy

Výukové programy zaměřené na člověka, přírodu a tradice probíhají ve vnitřních prostorách envicentra i v terénu. Důležité je vybavit se do terénu vhodnou obuví a oblečením. Základní délka programu je 1,5 hodiny. Po domluvě lze program upravit dle individuálních potřeb, případně obohatit o doplňkové aktivity (např. svezení koňským povozem, opékání špekáčků na ohni, rukodělná aktivita, návštěva obchůdku s drobnými suvenýry aj.). Cena za žáka je 35 Kč až 45 Kč.

Nabízíme i zajištění občerstvení nebo obědů v restauraci Na Lesovni.

ke stažení:
zavazna_objednávka

nabídka výukových programů pro II. stupeň ZŠ a střední školy (pdf)


NABÍDKA VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ

PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL

A STŘEDNÍ ŠKOLY

 

PROJEKT:

Cestovní kancelář

Vžijete se do role pracovníka cestovní kanceláře a přilákejte turisty do našeho regionu prostřednictvím originálního plakátu. Je jen na Vás, jak srozumitelně a zajímavě dokážete prezentovat přírodu, památky, osobnosti a místní tradice. Probuďte svou kreativitu, využijte osobních zkušeností a snažte se oslovit návštěvníky tak, aby zatoužili po návštěvě našeho kraje. Na závěr sami zhodnotíme kvalitu a originalitu jednotlivých prací a vybereme si cíl našeho výletu.


TRADICE A ŘEMESLA:

Ovoce chutná nejvíce, když je z naší vesnice – podzim

Víte, jak potěší a rozehřeje v zimě pečený čaj. Nebo jak posilní marmeláda z černého rybízu, v které jsou všechny vitamíny, protože se nemusí tepelně zpracovávat? Program má inspirovat k tomu, aby ovocné stromy a keře zůstávaly součástí našich zahrad. A zahrada nám přinášela jak krásu např. v podobě jarní záplavy květů či podzimního zbarvení listů, tak užitek v podobě zdravých plodů, které můžeme dále zpracovávat.
V úvodu pod heslem „Víme, co jíme“ jsou účastníci seznámeni s výhodami vlastních výpěstků. Pracovní list ukáže naše i cizokrajné druhy ovoce. Zapojíme fantazii při objevování netradičního ovoce a naučíme se rozeznávat ovocné stromy na dálku. A možná objevíme pomocníky, kteří nám práci na zahradě usnadňují. A když už nám dá zahrada při její údržbě tolik zabrat, tak ať už je tedy „sežratelná“. Vrhneme se na lisování moštu a pečení babiččina jablečného štrůdlu.

Ovčí vlnění

p1380164-1000Jaké jsou tradice v Bílých Karpatech a jak s nimi souvisejí ovečky? To si všechno povíme na tomto výukovém programu, kde budeme poznávat zaniklá i stará řemesla a řemesla s novou tváří. Zaměříme se na ovečky jakožto symbol Bílých Karpat, jejich chov v minulosti a teď a vytvoříme si z vlny malou drobnost na památku.


V chudé brázdě kamení aneb rolníkův rok

Od jara do zimy měl rolník na Valašsku plné ruce práce. Pěstoval na poli, v sadu i v zahradě, aby své rodině zajistil obživu. Přijďte se seznámit s ročním pracovním koloběhem valašského rolníka a s plodinami pěstovanými na Valašsku. Věříme, že spoustu plodin poznáte, ale schválně, kdo ví co je to kvak nebo oskeruše?


U nás na dědině

Přijďte na kus řeči do valašské chalúpky. Dozvíte se, jak se žilo na Valašsku. Kolik místností bylo v chalupě. Co je to šindel, kabřinec. Kde spávala a s čím si hrávala děcka. Čemu se věnovali dospělí a co bylo hlavní obživou obyvatel. Podle sezóny si sami něco z valašského jídelníčku připravíme, ať víte, co se běžně na Valašsku jedlo.


LES:

Tajemství lesa

dsc02158-1000Jak důležitý je les pro člověka a jeho současný život, to si ukážeme v tomto výukovém programu. Les nám vypráví svůj příběh, stačí jen pozorovat a umět poslouchat. Žáci si vytvoří vlastní sbírku stromů, se kterou mohou pracovat v dalších hodinách ve škole. Naučí se druhy dřevin a typy lesů, využití stromů a poznávají, jak funguje ekosystém lesa. Protože toto téma je velice široké, můžeme připravit program o lese na míru, ve kterém si děti zopakují ve škole probranou látku prakticky.

Kdo tu byl?

dsc02162-1000Pojďte s námi  do přírody a staňte se tím, kdo umí přečíst stopy obyvatelů lesa. Staňte se malým stopařem obyvatel lesa.  Možná budete překvapeni, kolik zvířat běhá lesem i když je nevidíme. Naučíme se pozorovat a číst stopy a pobytová znamení, která nám napoví, kdo v lese žije. Společně si uděláme sádrový odlitek zvířecí stopy a hrou si osvojíme stopařské znalosti.

Dobroty a zloboty z lesa – co do pusy nepatří!

Na čem si můžeme v lese pochutnávat? A na co je třeba si dát v přírodě pozor? Ne všechny plody se dají jíst a né všechny rostliny jsou léčivé. Pro nevědomé návštěvníky les ukrývá různá nebezpečí. Nebojme se jich a naučme se poznávat dobroty a zloboty z lesa a vyhnout se tak nepříjemným zážitkům. Tento program děti seznámí s jedovatými druhy rostlin a živočichů v naší přírodě. Díky pracovnímu listu si získané poznatky můžete oživit i později ve škole.


BYLINKY:

Bylinková cesta zdraví – učni babky kořenářky

p1000022-1000‎ Naše Vysocká babka kořenářka se poohlíží po nových kořenářských učních. Jakožto budoucím kořenářským učňům vám babka vypoví pověsti a báje, které s navštívenému místu vztahují. Provede vás cestou zdraví a seznámí vás se základními bylinkami a jejich tajuplnými léčivými účinky. S babkou žádnou nudu nezažijete. Pije totiž vodu ze zdejšího pramene, který léčí hlavně děti. Uchovává si tak po staletí svůj mladistvý vzhled s duší hravého dítěte. Pojďte také okusit vodu ze zázračného pramene zdraví. Čeká vás zábavný program nabitý zážitky, plný vůní a rozmanitých chutí. Díky bylinkovým záhonům, děti mohou byliny vnímat všemi smysly – mohou přivonět, ochutnat, dotknout se, podívat se i slyšet. Nově získané vědomosti děti ihned vyzkoušejí při hře „Sbíráme bylinky pro babičku“.

Bylinky pro radost i starost – pokročilí kořenáři

img_6906Mnozí z vás už se nejednou zastavili uprostřed louky, aby se porozhlédly, odkud vychází ta libá vůně mateřídoušky nebo dobromysli. Vůně však není to jediné, co bylinky umí. Pojďte si na vlastní kůži a chuť a oči vyzkoušet, co dalšího bylinky svedou. Dozvíte se který čaj si uvařit, když vás třeba bolí bříško, zuby nebo hlava. Naše babka kořenářka vás zasvětí do taje přípravy léčivé masti nebo čaje, které si pak odnesete domů.


ZVÍŘATA:

Letem ptačím světem

Ač zima pevně vládne, ptáci se začínají čím dál více hlasově projevovat, jako by přivolávali jaro. Pojďme se o nich dozvědět něco více. Kdo se stal letos ptákem roku? Jak podporovat ptáky přezimující u nás? Zimou ale naše pomoc končit nemusí. Ukážeme si, jak udělat kvalitní budku, kde ji umístit, či proč krmítko můžeme v létě nahradit napajedlem. Navštívíme ptačí pozorovatelnu. Nová patrová dřevěná stavba, připomínající hradní hlásku, poskytuje úkryt, ze kterého lze pozorovat ptačí návštěvníky a jejich čilý rej u krmítka. Nezapomeneme ani na chvilku tvoření. Díky pracovnímu listu si získané poznatky můžete oživit i později ve škole.


RECYKLACE:

Kam s odpadem?

Výukový program žáky motivuje k zamyšlení nad otázkou: „Kam s odpadem?“ V teoretické části si žáci ujasní: co je odpad, jak se třídí a jak se dá dále využít. Výuka bude vedena zábavnou formou pomocí her a tvořivých aktivit. V praktické části si žáci názorně vysvětlí význam slova recyklace a vyrobí si pomůcku pro správné třídění odpadu. Součástí programu je také povídání a diskuze o významu snižování produkce odpadu.


ORIENTACE V PŘÍRODĚ A JEJÍ OCHRANA:

Ochrana přírody

„Když jdu takhle lesní cestou slyším, jak jemný vánek rozševelil listí v korunách stromů. Zaposlouchám se do zpěvu ptáků.  Najednou můj zrak utkví na kmeni stromu, po kterém právě přeběhla veverka. “ Příroda byla od nepaměti oázou klidu a místem, kde můžeme tzv. dobít baterky. Abychom další generace neochudili o tento pocit klidu a relaxace, měli bychom vědět, jak přírodu chránit a zachovat všechny ty krásy, které nabízí. Tento program žáky seznámí s dosavadními opatřeními ochrany přírody ČR. Sami si zkusí rozhodnout, kdy co nebo koho chránit a kdy to není potřeba.


Tajemství map

Umíte číst v mapách? Dokážete v mapě určit místo, kde se právě nacházíte? Poznáte zda cesta vašeho výletu povede do kopce či z kopce? Víte co je to azimut? Pojďte se ponořit do řeči map a objevit jejich tajemství. Poznejte, že i v dnešním moderní a technické době mají mapy důležitou funkci Prostřednictvím herních aktivit si osvojíte spoustu znalostí ze světa map a možná najdete i správnou cestu k pokladu!


Krajina a její prvky

Hlavní myšlenkou tohoto programu je dětem pomoci prostřednictvím „obyčejných zážitků“ ukázat zdánlivě skryté souvislosti mezi jevy a procesy v krajině. Chceme interpretovat základní informace o krajině a dokázat tak proč je jedinečná, nenahraditelná a důležitá pro nás. Jen pokud si žáci vytvoří pozitivní vztah ke krajině, dává naději, že se pro ně stane důležitou složkou života. V rámci programu si žáci zábavnou formou uvědomí, co jsou prvky krajiny a seznámí se s jejich funkcemi.