Envicentrum pro krajinu

Programy pro Mateřské školy

Výukové programy zaměřené na člověka, přírodu a tradice probíhají ve vnitřních prostorách envicentra i v terénu. Důležité je vybavit se do terénu vhodnou obuví a oblečením. Základní délka programu je 1,5 hodiny. Po domluvě lze program upravit dle individuálních potřeb, případně obohatit o doplňkové aktivity (např. svezení koňským povozem, opékání špekáčků na ohni, rukodělná aktivita, návštěva obchůdku s drobnými suvenýry aj.). Cena za žáka je 35 Kč až 45 Kč.

Nabízíme i zajištění občerstvení nebo obědů v restauraci Na Lesovni.

ke stažení:
závazná přihláška

nabídka výukových programů pro MŠ (pdf)


NABÍDKA VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ

PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY

 

Případ kompost – jaro

Související obrázekPan Barbucha se před rokem přestěhoval na dědinu. Lákal ho čerstvý vzduch a zahrádkaření. Proto se rozhodl založit si tradiční kompost, aby měl kvalitní hlínu na záhonky. Nebyl v tom však ještě příliš zběhlý a zjistil, že mu z kompostu někdo krade věci. Přijeďte se školkou vypátrat zloděje, který okrádá pana Barbuchu.  Součástí programu je  odlov půdních živočichů.

Na statku

Jaká zvířata chováme na statku? Co mají zvířata ráda a co od nás potřebují? Jak pomáhají hospodářská zvířata nám? Jak se liší nohy slepice a husy? Nevíte? Na tyto i jiné otázky odpovídá exkurze po našem valašském hospodářství. Děti se dozví řadu zajímavostí ze života jednotlivých druhů (kůň, osel, ovce, slepice, králík, kachna, husa) a na vlastní oči uvidí vlastnosti zvířat i podmínky, ve kterých žijí. Zvířata jsou krotká a zvyklá na kontakt s člověkem. Na závěr děti získané znalosti procvičí při herních aktivitách.


Bylinková cesta zdraví

 

Vysocká babka kořenářka vás provede cestou zdraví a vypoví pověsti a báje, které se vztahují k navštívenému místu. Podělí se s vámi o své znalosti v používání čaromocných bylin a tvorbě léčivých lektvarů. S babkou žádnou nudu nezažijete. Pije totiž vodu ze zdejšího pramene, který léčí hlavně děti. Uchovává si tak po staletí svůj mladistvý vzhled s duší hravého dítěte. Pojďte také okusit vodu ze zázračného pramene zdraví. Čeká vás zábavný program nabitý zážitky, plný vůní a rozmanitých chutí. Díky bylinkovým záhonům, děti mohou byliny vnímat všemi smysly – mohou přivonět, ochutnat, dotknout se, podívat se i slyšet. Nově získané vědomosti děti ihned vyzkoušejí při hře „Sbíráme bylinky pro babičku“.

Advent a Vánoce na Valašsku

V době adventní v našem picníku nebo v roubené dřevěnce na Kosence ve Valašských Kloboukách prožijí děti Vánoce jako za starých časů. Dýchne na ně nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenou na koledy, dozvědí se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, co znamená adventní věnec, zavzpomínají na zvyky a pranostiky, které se váží ke svátkům Svaté Kateřiny, Barbory, Mikuláše i Lucie. Společně upečou sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobí svíčku ze včelího vosku.