Envicentrum pro krajinu

Programy pro I. stupeň základních škol

Výukové programy zaměřené na člověka, přírodu a tradice probíhají ve vnitřních prostorách envicentra i v terénu. Důležité je vybavit se do terénu vhodnou obuví a oblečením. Základní délka programu je 1,5 hodiny. Po domluvě lze program upravit dle individuálních potřeb, případně obohatit o doplňkové aktivity (např. svezení koňským povozem, opékání špekáčků na ohni, rukodělná aktivita, návštěva obchůdku s drobnými suvenýry aj.). Cena za žáka je 35 Kč až 45 Kč.

Nabízíme i zajištění občerstvení nebo obědů v restauraci Na Lesovni.

ke stažení:
zavazna_objednávka

nabídka výukových programů pro I. stupeň ZŠ (pdf)


NABÍDKA VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ

PRO I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL

 

LES:

Tajemství lesa

dsc02158-1000Jak důležitý je les pro člověka a jeho současný život, to si ukážeme v tomto výukovém programu. Les nám vypráví svůj příběh, stačí jen pozorovat a umět poslouchat. Žáci si vytvoří vlastní sbírku stromů, se kterou mohou pracovat v dalších hodinách ve škole. Naučí se druhy dřevin a typy lesů, využití stromů a poznávají, jak funguje ekosystém lesa. Protože toto téma je velice široké, můžeme připravit program o lese na míru, ve kterém si děti zopakují ve škole probranou látku prakticky.

Kdo tu byl?

dsc02162-1000Pojďte s námi  do přírody a staňte se tím, kdo umí přečíst stopy obyvatelů lesa. Staňte se malým stopařem obyvatel lesa.  Možná budete překvapeni, kolik zvířat běhá lesem i když je nevidíme. Naučíme se pozorovat a číst stopy a pobytová znamení, která nám napoví, kdo v lese žije. Společně si uděláme sádrový odlitek zvířecí stopy a hrou si osvojíme stopařské znalosti.

Dobroty a zloboty z lesa – co do pusy nepatří!

Na čem si můžeme v lese pochutnávat? A na co je třeba si dát v přírodě pozor? Ne všechny plody se dají jíst a né všechny rostliny jsou léčivé. Pro nevědomé návštěvníky les ukrývá různá nebezpečí. Nebojme se jich a naučme se poznávat dobroty a zloboty z lesa a vyhnout se tak nepříjemným zážitkům. Tento program děti seznámí s jedovatými druhy rostlin a živočichů v naší přírodě. Díky pracovnímu listu si získané poznatky můžete oživit i později ve škole.


ZVÍŘATA:

Letem ptačím světem

Ač zima pevně vládne, ptáci se začínají čím dál více hlasově projevovat, jako by přivolávali jaro. Pojďme se o nich dozvědět něco více. Kdo se stal letos ptákem roku? Jak podporovat ptáky přezimující u nás? Zimou ale naše pomoc končit nemusí. Ukážeme si, jak udělat tukové krmítko, kde ho umístit, či proč krmítko můžeme v létě nahradit napajedlem. Navštívíme ptačí pozorovatelnu. Nová patrová dřevěná stavba, připomínající hradní hlásku, poskytuje úkryt, ze kterého lze pozorovat ptačí návštěvníky a jejich čilý rej u krmítka. Nezapomeneme ani na chvilku tvoření. Díky pracovnímu listu si získané poznatky můžete oživit i později ve škole.


Na statku

dsc02211Jaká zvířata chováme na statku? Co mají zvířata ráda a co od nás potřebují? Jak pomáhají hospodářská zvířata nám? Jak se liší nohy slepice a husy? Nevíte? Na tyto i jiné otázky odpovídá exkurze po našem valašském hospodářství. Děti se dozví řadu zajímavostí ze života jednotlivých druhů (kůň, osel, ovce, slepice, králík, kachna, husa) a na vlastní oči uvidí vlastnosti zvířat i podmínky, ve kterých žijí. Zvířata jsou krotká a zvyklá na kontakt s člověkem. Na závěr děti získané znalosti procvičí při herních aktivitách.


TRADICE A ŘEMESLA:

Ovoce chutná nejvíce, když je z naší vesnice – podzim

Víte, jak potěší a rozehřeje v zimě pečený čaj. Nebo jak posilní marmeláda z černého rybízu, v které jsou všechny vitamíny, protože se nemusí tepelně zpracovávat? Program má inspirovat k tomu, aby ovocné stromy a keře zůstávaly součástí našich zahrad. A zahrada nám přinášela jak krásu např. v podobě jarní záplavy květů či podzimního zbarvení listů, tak užitek v podobě zdravých plodů, které můžeme dále zpracovávat.
V úvodu pod heslem „Víme, co jíme“ jsou účastníci seznámeni s výhodami vlastních výpěstků. Pracovní list ukáže naše i cizokrajné druhy ovoce. Zapojíme fantazii při objevování netradičního ovoce a naučíme se rozeznávat ovocné stromy na dálku. A možná objevíme pomocníky, kteří nám práci na zahradě usnadňují. A když už nám dá zahrada při její údržbě tolik zabrat, tak ať už je tedy „sežratelná“. Vrhneme se na lisování moštu a pečení babiččina jablečného štrůdlu.

Ovčí vlnění

p1380164-1000Jaké jsou tradice v Bílých Karpatech a jak s nimi souvisejí ovečky? To si všechno povíme na tomto výukovém programu, kde budeme poznávat zaniklá i stará řemesla a řemesla s novou tváří. Zaměříme se na ovečky jakožto symbol Bílých Karpat, jejich chov v minulosti a teď a vytvoříme si z vlny malou drobnost na památku.


Advent a Vánoce na Valašsku

V době adventní v našem picníku nebo v roubené dřevěnce na Kosence ve Valašských Kloboukách prožijí děti Vánoce jako za starých časů. Dýchne na ně nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce. Děti se rozpomenou na koledy, dozvědí se, co na Valašsku patřilo na štědrovečerní stůl, co znamená adventní věnec, zavzpomínají na zvyky a pranostiky, které se váží ke svátkům Svaté Kateřiny, Barbory, Mikuláše i Lucie. Společně upečou sladké vánoční pečivo a vlastnoručně si také vyrobí svíčku ze včelího vosku.

Velikonoce na Valašsku

Na velikonočním programu pro děti od druhých tříd, se děti dozví, proč se říká poslední neděli před Velikonocemi Květná a proč se na Velký pátek nesmělo prát prádlo? Jak to, že se má na Škaredou středu každý usmívat a k čemu je půst? Tyto i další zajímavosti o velikonočním období vyslechnou děti, které na přelomu března a dubna zamíří do chaloupky na Envicentrum ve Vysokém Poli nebo Kosenku ve Valašských Kloboukách. Ve světnici to voní sladkými jidášky a bylinkovým čajem, na stole beránek a váza s kočičkami a pro malé posluchače už začíná vyprávění hospodyněk o jarních zvycích. Chlapci se pak pustí do pletení pomlázek a děvčata se soustředí na zdobení vajíček voskem.

V chudé brázdě kamení aneb rolníkův rok

Od jara do zimy měl rolník na Valašsku plné ruce práce. Pěstoval na poli, v sadu i v zahradě, aby své rodině zajistil obživu. Přijďte se seznámit s ročním pracovním koloběhem valašského rolníka a s plodinami pěstovanými na Valašsku. Věříme, že spoustu plodin poznáte, ale schválně, kdo ví co je to kvak nebo oskeruše?


U nás na dědině

Přijďte na kus řeči do valašské chalúpky. Dozvíte se, jak se žilo na Valašsku. Kolik místností bylo v chalupě. Co je to šindel, kabřinec. Kde spávala a s čím si hrávala děcka. Čemu se věnovali dospělí a co bylo hlavní obživou obyvatel. Podle sezóny si sami něco z valašského jídelníčku připravíme, ať víte, co se běžně na Valašsku jedlo.


BYLINKY:

Bylinková cesta zdraví – učni babky kořenářky

p1000022-1000‎ Naše Vysocká babka kořenářka se poohlíží po nových kořenářských učních. Jakožto budoucím kořenářským učňům vám babka vypoví pověsti a báje, které s navštívenému místu vztahují. Provede vás cestou zdraví a seznámí vás se základními bylinkami a jejich tajuplnými léčivými účinky. S babkou žádnou nudu nezažijete. Pije totiž vodu ze zdejšího pramene, který léčí hlavně děti. Uchovává si tak po staletí svůj mladistvý vzhled s duší hravého dítěte. Pojďte také okusit vodu ze zázračného pramene zdraví. Čeká vás zábavný program nabitý zážitky, plný vůní a rozmanitých chutí. Díky bylinkovým záhonům, děti mohou byliny vnímat všemi smysly – mohou přivonět, ochutnat, dotknout se, podívat se i slyšet. Nově získané vědomosti děti ihned vyzkoušejí při hře „Sbíráme bylinky pro babičku“.

 

Bylinky pro radost i starost – pokročilí kořenáři

img_6906Mnozí z vás už se nejednou zastavili uprostřed louky, aby se porozhlédly, odkud vychází ta libá vůně mateřídoušky nebo dobromysli. Vůně však není to jediné, co bylinky umí. Pojďte si na vlastní kůži a chuť a oči vyzkoušet, co dalšího bylinky svedou. Dozvíte se který čaj si uvařit, když vás třeba bolí bříško, zuby nebo hlava. Naše babka kořenářka vás zasvětí do taje přípravy léčivé masti nebo čaje, které si pak odnesete domů.


Případ kompost – jaro 1.-3. třída

Související obrázekPan Barbucha se před rokem přestěhoval na dědinu. Lákal ho čerstvý vzduch a zahrádkaření. Proto se rozhodl založit si tradiční kompost, aby měl kvalitní hlínu na záhonky. Nebyl v tom však ještě příliš zběhlý a zjistil, že mu z kompostu někdo krade věci. Přijeďte se školkou vypátrat zloděje, který okrádá pana Barbuchu.  Součástí programu je  odlov půdních živočichů.


RECYKLACE:

Kam s odpadem?

Výukový program žáky motivuje k zamyšlení nad otázkou: „Kam s odpadem?“ V teoretické části si žáci ujasní: co je odpad, jak se třídí a jak se dá dále využít. Výuka bude vedena zábavnou formou pomocí her a tvořivých aktivit. V praktické části si žáci názorně vysvětlí význam slova recyklace a vyrobí si pomůcku pro správné třídění odpadu. Součástí programu je také povídání a diskuze o významu snižování produkce odpadu.


Krajina Valašska

Hlavní myšlenkou tohoto programu je dětem pomoci prostřednictvím „obyčejných zážitků“ ukázat zdánlivě skryté souvislosti mezi jevy a procesy v krajině. Chceme interpretovat základní informace o krajině a dokázat tak proč je jedinečná, nenahraditelná a důležitá pro nás. Jen pokud si žáci vytvoří pozitivní vztah ke krajině, dává naději, že se pro ně stane důležitou složkou života. V rámci programu si žáci zábavnou formou uvědomí, co jsou prvky krajiny a seznámí se s jejich funkcemi.