Řemeslné kurzy

REALIZOVANÉ KURZY

OD OVEČKY KE SVETRU

Lektorka Jitka Dvorská pracuje ve Středisku volného času Domeček  ve Valašském Meziříčí.  Jeden z programů, které nabízí se nazývá Od ovečky ke svetru. I u nás předvedla zájemcům zpracování ovčí vlny od ostříhané ovečky po hotové výrobky. Praní, barvení, kramplování, předení na kolovrátku a vřetánku, plstění a jiné vlněné nápady.


PLETENÍ KOŠÍKŮ Z PROUTÍ

Během víkendu Aleš Veselí zasvětil účastníky do tajů tohoto tradičního řemesla. Vysvětlil a ukázal jak uplést koš, a tak si každý odnesl domů vlastí prvotní výrobek z loupaného proutí. Mnozí si dovezli i čerstvé pruty různých barev a odstínů. Jejich kombinací pak koše zpestřili a vznikla tak opravdu pěkná  a použitelná dílka.  Bohužel nás Aleš nedávno náhle navždy opustil, tak alespoň takto chceme poděkovat za skvělou víkendovou pomoc při pletení tatarů při velikonočních programech. foto zde


PALIČKOVÁNÍ – KOUZLO NITÍ

S touto rukodělnou technikou lze upaličkovat metrové krajky, prostírky, obrázky, prostorové krajky, náramky, brože, náhrdelníky, náušnice, vsadky, drapérie, lemy k ubrusům, ubrouskům a kapesníčkům, vánoční ozdoby, originální přání a přáníčka, záložky do knihy i do diáře, ozdoby do vlasů, obaly na mobily apod.

Od 28. do 30. září 2012 proběhl kurz paličkování, kde si děti i dospělí vyzkoušeli nejen paličkovat. Kdo chtěl mohl si vyrobit náramek z korálků, nabatikovat tričko, šátek či tašku. Obyčejné krabičky jsme díky ubrouskové technice povýšily na šperkovnice.foto zde


PLSTĚNÍ – FILCOVÁNÍ

Plstění je proces, během kterého vznikne z vlněných vláken pevná struktura. Provádí se pomocí vlhka a tepla nebo plstící (filcovací) jehlou. Tato technika nám umožňuje vytvořit módní a bytové doplňky, dekorace, oblečení i hračky.