Výlety pro dospělé

V našem EnviCentru se nezaměřujeme jenom na děti ve školkách a žáky ve školách. Vítáni jsou u nás také dospělí. Ať už se jedná o klub maminek s dětmi, klub turistů, klub seniorů, spolek žen či jiný typ organizace. I těmto skupinám, které mají alespoň malý zájem o přírodu a tradice, máme co nabídnout. Přijeďte si vychutnat staronové zážitky a klid na našem EnviCentru Pro krajinu ve Vysokém Poli. Nabídka programů níže.

Nabídka programů k tisku: nabidka-programu-nejel-pro-seniory

Na Statku

obrazek1Jaká zvířata chováme na statku? Co mají zvířata ráda a co od nás potřebují? Jak pomáhají hospodářská zvířata nám? Jak se liší nohy slepice a husy? Určitě už víte. Přijeďte na exkurzi po našem valašském hospodářství. Dozvíte se řadu zajímavostí ze života jednotlivých druhů (kůň, osel, ovce, slepice, králík, kachna, husa) a na vlastní oči uvidíte zvířata i podmínky, ve kterých žijí. Zvířata jsou krotká a zvyklá na kontakt s člověkem.

Bylinková cesta zdraví –babky kořenářky a dědové kořenáři

obrazek2 Naše Vysocká babka kořenářka by ráda rozšířila řady kořenářek a kořenářů u nás na Valašsku. Vysocká babka Vám vypoví pověsti a báje, které
se k navštívenému místu vztahují. Provede vás cestou zdraví a seznámí vás se základními bylinkami a jejich tajuplnými léčivými účinky. S babkou žádnou nudu nezažijete. Pije totiž vodu ze zdejšího pramene, který léčí hlavně děti, ale má blahodárný vliv i na lidi delší dobu dospělé. Babka si tak uchovává po staletí svůj mladistvý vzhled s duší hravého dítěte. Pojďte také okusit vodu ze zázračného pramene zdraví. Čeká vás zábavný program nabitý zážitky, plný vůní a rozmanitých chutí.

Bylinky pro radost i starost – pokročilí kořenáři

obrazek3Mnozí z vás už se nejednou zastavili uprostřed louky, aby se porozhlédly, odkud vychází ta libá vůně mateřídoušky nebo dobromysli. Vůně však není to jediné, co bylinky umí. Pojďte si na vlastní kůži a chuť a oči vyzkoušet, co dalšího bylinky svedou. Dozvíte se který čaj si uvařit, když vás třeba bolí bříško, zuby nebo hlava. Naše babka kořenářka vás zasvětí do taje přípravy léčivé masti nebo čaje, které si pak odnesete domů.

Ovčí vlnění

obrazek4Jaké jsou tradice v Bílých Karpatech a jak s nimi souvisejí ovečky? To si všechno povíme na tomto programu, kde budeme poznávat zaniklá i stará řemesla a řemesla s novou tváří. Zaměříme se na ovečky jakožto symbol Bílých Karpat, jejich chov v minulosti a teď a vytvoříme si z vlny malou drobnost na památku.

 

Velikonoce na Valašsku

obrazek5Na velikonočním programu se návštěvníci dozví, proč se říká poslední neděli před Velikonocemi Květná a proč se na Velký pátek nesmělo prát prádlo? Jak to, že se má na Škaredou středu každý usmívat a k čemu je půst? Tyto i další zajímavosti o velikonočním období vyslechnou návštěvníci, které na přelomu března a dubna zamíří do chaloupky na Envicentru ve Vysokém Poli nebo na Kosenku ve Valašských Kloboukách. Ve světnici to voní sladkými jidášky a bylinkovým čajem, na stole beránek a váza s kočičkami a pro napjaté posluchače už začíná vyprávění hospodyněk o jarních zvycích. Chlapci se pak pustí do pletení pomlázek a děvčata se soustředí na zdobení vajíček voskem.

Chleba z pece

obrazek6V dnešní době už stěží narazíme v našich domovech na pec jakou měli naši předci. Na pec, která vytopila chalupu, ve které se dala upéct svatomartinská husa, za kterou se dalo zalést a třeba na ní i přespat. A na pec, ve které by bylo možné upéct deset pecnů chleba už vůbec nenatrefíme.  S námi si můžete v tradiční dřevěné chaloupce na Kosence zavzpomínat ,jaká pohoda, ale i dřina to za starých časů byla. Bylo potřeba napéct chleba na celý týden a lidé tehdy neměli možnost zajít každé ráno na čerstvé pečivo.  Společně si to vyzkoušíme a domácí chleba z pece si upečeme.