Výukový program – Letem ptačím světem

15. 2. 2013 -ZŠ Újezd

V úvodu jsme si řekli, čím je naše okolí významné. Na rozdíl od ostatních území, kde se chrání původní přírodní cennosti např. „pralesy“, u nás podobu krajiny a její unikátnost utvářeli svým hospodařením lidé. A zasloužili se o to, že je zde velká rozmanitost. Ať jde o rostliny či živočichy, ale i pestrost krajiny. Protože se zde střídají lesy, sady, zahrádky pole, louky či vesnice. Z ptačí perspektivy vytvářejí v krajině, dá se říci, mozaiku.

Naším hostem byl Zdeněk Machů, který dokázal odpovědět na všechny zvídavé dotazy dětí. Svým poutavým vyprávěním se snažil motivovat děti, aby se zkusili při procházce např. v lese se svým psem, zaposlouchat do zvuků kolem sebe. Aby občas vypnuli MP3- ku a nechali se překvapit, kdo vstoupí do jejich cesty. V zimním období nás může překvapit rozmanitost švitoření, které mnohdy ani nevnímáme.

Naši pozornost upoutá třeba hrouda sněhu spadlá ze stromu. Při pohledu tím směrem spatříme sojku jak louská žalud. A najednou nás překvapí, jak žalud bravurně nadhodí a obratem spolkne. Je to sice drobný zážitek, ale dokáže vyloudit usměv na naší tváři i obdiv nad šikovností tohoto sojčího „nadhozu do zobáku“.

Aby to nebylo jen povídání, vyběhli jsme ven k ptačí pozorovatelně. Viděli jsme prolétat vránu šedivku, sojky, strakapouda, bažanta, sýkory koňadry i parukářku, a hejno stehlíků kteří čekali až poodejdeme. Teprve pak se snesli k naším slepicím a kachnám, aby si uzmuli nějaké to zrníčko.