Velikonoce na Valašsku

Březen – Výukový program pro děti ze základních škol Velikonoce na Valašsku, je v plném proudu.  Programy probíhají denně na Envicentru pro krajinu, nebo na Kosence ve Valašských Kloboukách. Tam jezdí děti ze škol, pro které je už trochu náročnější přijet až do Vysokého Pole. S Kosenkou tak spolupracujeme už druhým rokem, a tato spolupráce je přínosná pro obě organizace.

Děti se z vyprávění dozví, jaké tradice a zvyky se  dodržovali v době postní a Velikonoční.
Co se dělat muselo , nebo naopak nesmělo. Na škaredou středu se nesmí nikdo mračit, nebo mu to zůstane po celý rok, Na zelený čtvrtek je potřeba sníst něco zeleného, abychom byli zdraví. Na veliký pátek se musí držet přísný půst, ale také to že se otvírají skály s poklady, tam kde roste modré kapradí. Na veliký pátek se nesmí prát prádlo, a nesmí se hýbat se zemí. Na bílou sobotu cérečky malují vajíčka a ogaři pletou korbáče či pomlázky, hospodyňky uklízí a pečou beránky, mazance a Jidášky.
Děti si také plno věcí vyzkouší, cérky si odnesou svoje krásná namalována vajíčka. A žádný ogar neodejde bez vlastnoručně upleteného tataru.  Na závěr ochutnají tradiční velikonoční pečivo Jidášky.