Návštěva Matěje a Jany, povídání o rostlinách a létavky

V úterý 1. března nás potěšila milá návštěva tety Jany s Matýskem. Matýsek je krásné, spokojené a veselé děťátko, a tak není divu, že byl středem pozornosti. Matýsek nám předvedl, co už všechno umí, a my jsme se snažili naučit ho lozit po čtyřech 🙂 a zdá se, že něco pochytil.
A protože už je nejvyšší čas na předpěstování rajčat a paprik, měli jsme v plánu se do toho pustit. Stihli jsme si však popovídat o životě a důležitosti zelených rostlin, popsat její části a jejich význam pro rostlinu. To vše, abychom si dobře uvědomily, že zelené rostliny (trávy, byliny, keře i stromy) z hlíny, vody a oxidu uhličiteho za přítomnosti světla (slunce) dokážou vyrobit dvě nejzákladnější podmínky pro život – kyslík a potravu (biomasu). Proto je důležité si jich vážit a chránit je. Povídali jsme si také o šíření rostlin, abychom se dostali k semínkům, která budeme sadit. A aby jsme si dobře zapamatovali způsob šíření rostlin větrem, vyrobili jsme si s dětmi panenku létavku, která všem udělala velkou radost a vykouzlila úsměv na tváři. Přesvědčte se sami na videu i fotografiích.
Na vysazení semínek už nám nezbyl čas, ale ony ještě počkají do příštího týdne. Podívat se na nového pašíka Generála Shermana bylo pro děti důležitější 🙂