Ledové pokusy

V úterý 31. ledna jsme si vyzkoušeli spoustu sněhových, ledových a zimních pokusů. Nejdříve jsme si smícháním roztříštěného ledu se solí (NaCl) připravili chladící směs a do té jsme vložili hrnec z banánovo-smetanovou zmrzlinou. Byli jsme všichni zvědaví jestli nám zmrzlina opravdu zmrzne! Necháme se překvapit a zjistíme to na konci kroužku 🙂
Dalším pokusem jsme zjišťovali rozdíl v objemu sněhu a z něho rozpuštěné vody. Naplnili jsme plný 5 litrový hrnec sněhem a nechali rozmrznout. Než se tak stalo, tipli jsme si každý, kolik vody z takového množství sněhu bude. Zároveň jsme mezitím stihli udělat pokus na zjištění čistoty sněhu. Nabrali jsme do kelímků vzorek sněhu z louky, lesa a od cesty. Taktéž jsme si tipli, kolik nám z plného kelímku sněhu zbude rozpuštěné vody. Dva odhady byly velmi přesné, ostatní děti byly překvapené, jak málo sněhu jim v kelímku zbylo. Rozpuštěné vzorky jsme přefiltrovali a zhodnotili tak čistotu sněhu v okolí Envi. Na louce byl nejčistější, lesní vzorek obsahoval hrubé nečistoty (šupinky ze šišek, semínka a dokonce nějaké drobné broučky). Nejvíce drobných nečistot (šedého kalu) bylo ve vzorku od cesty. A jak to dopadlo s 5L hrncem sněhu? Schválně, co myslíte? K našemu překvapení jsme z 5L sněhu dostali cca 2 litry vody! To neodhadl nikdo, všichni jsme naopak po zkušenosti s tavením vody v kelímku odhadovali mnohem menší množství vody.
Tím naše pokusy a experimenty neskončily. Vyzkoušeli jsme si smyslové vnímání pocitu tepla a chladu na jednoduchém pokusu. Tři nádoby naplněné studenou, teplou a horkou vodou. Každý si vyzkoušel dát jednu ruku do studené a jednu ruku do horké vody a po cca 30 sekundách vložil obě ruce do mírně teplé vody. Pak už jen pozoroval pocity a vnímal teplotu na obou rukách.
Velmi zajímavý efekt vznikl při pokusu, kdy jsme do sklenice nalili vodu, olej a přidali obarvenou kostku ledu. Ta plavala u hladiny olejové vrstvy a postupným táním z ní přes olejovou vrstvu propadávaly kapky, které zůstaly na rozhraní vody a oleje. Po vyrovnání teplot se nakonec barevná kapka s krásným efektem propadla a rozpustila ve vodě. Vše jsme zdokumentovali, tak se můžete podívat i na pár fotek.
A co zmrzlina, myslíte, že se nám podařila? Podařila, hezky ztuhla a děti se olizovaly až za ušima 🙂