Den chleba na Kosence

V pátek 14. října 2016 jsme se v rámci programu Den chleba, aneb „na svatého Lukáše, hojnost chleba i kaše“ v dřevěnici na Kosence ve Valašských Kloboukách pustili do pečení chleba v peci.

Mísení těsta v díži pomocí kopisti si mohly vyzkoušet všechny děti, které za náma v dopoledních hodinách přišly. Vykřikovaly: „To je těžké!“, „Já to nezdvihnu!“ Opravdu, po přidání všeho ostatního co do těsta patří – zátěsta (kvásek), voda, sůl a kmín – těsto vážilo na 20 kg. S pomocí všech jsme zamísení zvládli a mohli dát těsto odpočívat do tepla na pec. Pak ještě jedno přemísení, znovu odpočinek na peci, a pak už rozválení do ošatek, kde chleby čekalo poslední kynutí. Mezitím se nesmí zapomenout na vytopení pece, což vyžaduje jisté zkušenosti. Není to jako otočit kolečkem na elektrické troubě 🙂

Bochníky nám krásně nakynuly, pec je vytopená, vymetená od popela, takže se může sázet. Pěkně popořadě, jeden bochník za druhým, pomocí lopáře. Před vsazením bochníků do pece, je potřeba každý „pohladit“ mokrou rukou a požehnat křížkem. Pak už děj se vůle boží. Po hodině, už se z pece line krásná chlebová vůně a může se opět pomocí lopáře vytahovat vypečený chléb. Ten se umyje od popela a nechá vychladnout. My jsme jeden bochník dlouho chladnout nenechali a brzy se pustili do ochutnávky 🙂 Byla to dobrota.

Na dvoře Kosenky si děti i dospělí mohli vyzkoušet mletí obilí na žrnech. Umletou mouku děti smíchaly s vodou, aby se jim dobře tvarovaly placky, které si hned upekly na rozpálené plotně. Mňam to byla dobrota!

S těmito zážitky děti odcházely do sálu Sokolovny, kde byla připravena krásná výstava „Příběh chleba“ a k tomu spousta ukázek, her a tvořivých dílen.

Za tuto krásnou akci můžeme být vděčni hlavnímu organizátorovi, kterým byl folklórní soubor Dúbrava v čele s Janou Štěpančíkovou.
Díky moc a už teď se těšíme na příští ročník.