Advent a Vánoce na Valašsku

Prosinec 2014 –  Vánoce jako za starých časů prožily  nejmenší děti ze základních i mateřských škol z celého okolí na Kosence a ve dřevěnce na Envicentru. Dýchlo na ně nejen teplo sálajícího ohně a vůně bylinkového čaje, ale také kouzlo starodávných obyčejů, které dříve doprovázely adventní dobu i samotné Vánoce.Nejdříve jsme si společně povídali o svátcích, jako je svátek Sv. Kateřiny, Martina, Barbory, Mikuláše, Lucie, která nás vždycky navštívila. Dětí se dozvěděly pravý význam vánoc, proč jsou to jedny z nejkrásnějších svátků v roce a co vše patří na štědrovečerní stůl. A protože chceme vědět , co nás čeká v příštím roce a jaký bude rok 2015. Tak jsem si vyzkoušeli vánoční tradice a zvyky. Odpovědi jsme hledali pomocí jablíčka, ořechových skořápek i obyčejné papuče. Na složitější předpověď jsme vyzkoušeli hrníčkové kouzlení.
Děti si upekly vánoční pečivo z kynutého těsta a vyrobily svíčku ze včelího vosku. Na závěr si děti se zpíváním koled ozdobily malý vánoční stromeček, který jako za starých časů pověsili na strop.
Svou atmosférou a díky prostředí starých chaloupek patří tento program k těm nejkrásnějším a děti si ho náležitě užívají a je o něj velký zájem. Celkem tento program navštívilo téměř 400 dětí.